גיבוי ללא הגבלה – האם זה אפשרי ?

העלויות הכרוכות באחסון נתונים אונליין ירדו באופן דרסטי בשנים האחרונות. הסיבות העיקריות לכך הן ההתקדמות הטכנולוגית והשינוי שהתרחש במבנה בסיסי הנתונים. התקדמות טכנולוגית זו אפשרה לחברות וספקים להציע שירותי אחסון בענן (אתרים, קבצים ומערכות) פרטי או ציבורי.

כיום, אנחנו כבר לא מאחסנים רק מספר קבצים בודדים על גבי השרת או הענן הוירטואלי. היום, רובינו מאחסנים בענן את מרבית החיים הדיגיטליים שלנו באמצעות תמונות, וידיאו, קבצי טקסט ומוסיקה (גם אם אנחנו לא מודעים לכך, למשל שירות Gmail אשר פועל על גבי הענן של גוגל). הבעיה העיקרית שלנו היא גודל הקובץ אשר הופך עם השנים להרבה יותר גדול, כבד ומסורבל להעברה, שליחה וגיבוי.

כמה שטח אחסון אנחנו צורכים בפועל ?

בעבר, יכולנו לצרוב כמה סרטים, אלפי תמונות או קבצים על CD פשוט ולהמשיך הלאה – היום, כאשר מצלמת הסמארטפון שלנו יוצרת תמונות ברזולוציה של 18מגה פיקסל או קטעי וידאו באיכות של HD BlueRay, הצרכים שלנו השתנו. ממחקר שבוצע לאחרונה, רוב המשתמשים בשירותי מחשוב ענן מסתפקים ב – 30GB לגיבוי ואחסון קבצים. עם זאת, משתמשים כבדים, יכולים לצרוך 1TB ואף יותר ככל שכמות המידע (וידאו, תמונות וטקסטים) וכמות המכשירים המגובים גדולה יותר.

כתוצאה מהצורך ההולך והגובר לנפחי אחסון גדולים ככל האפשר, חברות רבות כמו JustCloud או MyPCBackup החלו להציע ללקוחות שירותי גיבוי ללא הגבלה (Unlimited Cloud Storage). כמובן, שכמות האחסון נגמרת בשלב מסוים, אז איך חברות כאלה יכולות להציע חבילות גיבוי מסוג זה ?

ישנן 3 סיבות עיקריות לכך שחלק מחברות הגיבוי מציעות גיבוי ללא הגבלה והן :

  • Data deduplication – שיטת כיווץ אשר מאפשרת למחוק עותקים משוכפלים של מידע שחוזר על עצמו. לדוגמא, אם לקוח מעלה קובץ Mp3 של השיר החדש של ריהאנה ולקוחות אחרים מעלים בדיוק את אותו קובץ Mp3 אשר חולקים את אותה חתימה דיגיטלית – אין צורך לאחסן את אותו קובץ עשרות, מאות ואפילו מיליוני פעמים.
  • תנאי שימוש – למרות שחלק מהחברות מציעות גיבוי ללא הגבלה, הן מגבילות אותו תחת תנאי השימוש עם ההגדרה שימוש הוגן. שיטה זו נהוגה בקרב חברות אחסון אתרים אשר מציעות נפחי אחסון אתרים "ללא הגבלה" עם הגבלה סופית של מספר קבצים, גודל קבצים או משאבי מערכת.
  • הגבלת מהירות/זמן העלאת קבצים – חברת Carbonite ידועה בכך שלאחר שלקוח ביצע גיבוי בנפח כולל של 250GB, מהירות העלאת הקבצים של הלקוח יורדת וכתוצאה מכך לוקח יותר זמן לגבות את הקבצים הדרושים – ככל הידוע לנו, זו החברה היחידה שעושה זאת.

ב- 99% מהמקרים, לקוחות פרטיים ועסקיים אשר ירכשו חבילות גיבוי ללא הגבלה, לא ירגישו בהבדל. היחידים שעלולים לסבול מכך הם לקוחות כבדים אשר מעמיסים מידע על גבי תשתיות הענן של הספק.